Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je?

iają się na polskiej wsi w miasteczkach w ilościach wręcz ogromnych. Plusem jest na pewno brak emisji szkodliwych pyłów, które przyczyniają się do powstawania smogu i generalnie świetny wpływ na środowisko naturalne. Panele słonec

Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je? elektrownie słoneczne piła

Plusy i minusy korzystania z paneli słonecznych


W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad plusami oraz minusami stosowania paneli słonecznych, które w ostatnich latach pojawiają się na polskiej wsi w miasteczkach w ilościach wręcz ogromnych. Plusem jest na pewno brak emisji szkodliwych pyłów, które przyczyniają się do powstawania smogu i generalnie świetny wpływ na środowisko naturalne. Panele słoneczne nie potrzebują dodatkowych zasobów do tego żeby produkować energię ze swojej powierzchni. Idąc dalej ? panele słoneczne pozwolą ograniczyć opłaty za prąd lub dostęp do ciepłej wody albo po prostu ogrzewanie. Rosnące ceny węgla połączone z ustaleniami klimatycznymi sprawiają, że przestaje to być jakkolwiek opłacalny sposób na produkcję energii czy ogrzewania domu. Panele słoneczne ten problem całkowicie rozwiązują, choć mają też drobne wady. Ich wadą może być cena, ale długoterminowo inwestycja się zwraca, może się też zdarzyć, że za dużo paneli będzie produkowało energię, która nie będzie mogła być wykorzystywana w przyszłości.




Smog a panele słoneczne


Smog to temat numer jeden w ostatnich latach w Polsce. Większa świadomość społeczeństwa w połączeniu z instalacją wielu czujników sprawiła, że ludzie mają wiedzę na temat tego, jakie jest powietrze w okolicy i dlaczego warto walczyć o jego poprawę. Sposobów na poprawę powietrza jest wiele, ale bez eliminacji najgorszych kotłów do pieców nic niestety nie da się zrobić. Rozwiązaniem idealnym jest ponadto stosowanie paneli słonecznych, które dają w pełni ekologiczną energię niezawierającą szkodliwych cząsteczek PM 2.5 oraz PM10. Miejmy nadzieję, że włodarze miast, wójtowie, prezydenci i rząd zauważą skalę zjawiska i w Polsce będzie coraz więcej paneli słonecznych, wiatraków, generalnie ekologicznych źródeł energii.



boi sygnalizacyjnych świateł drogowych itpIch zaletami są bezobsługowość oraz duża

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu). Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 ? 1,0 m?. Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika



© 2019 http://tsd.warszawa.pl/