Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie?

wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Wynajmujący ma obowiązek wydania najemcy lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie go w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy na swój koszt.

Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie? rzeczoznawca majątkowy Kraków

Czym jest w prawie najem lokalu?

Najem lokalu ? umowa, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Wynajmujący ma obowiązek wydania najemcy lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie go w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy na swój koszt. Najemca ma obowiązek płacenia czynszu, który może być ustalony w pieniądzach lub innych świadczeniach, a także używania rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowania nad nią pieczy. Stosunek najmu wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został oznaczony, umowa wygasa na skutek wypowiedzenia jednej ze stron.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Najem_lokalu


Wartość rynkowa nieruchomości - Definicja w polskim prawie

Definicja w polskim prawie
Prawna definicja wartości rynkowej nieruchomości jest zawarta w art. 151 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147):

?Wartość rynkową nieruchomości stanowi najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu następujących założeń:
strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy,
upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.?
Wartość rynkową rzeczy (w tym nieruchomości) odmiennie definiują przepisy prawa finansowego, szczególnie prawa podatkowego. Zgodnie z a art. 8 pkt 3 ustawy z 28 lipca 1993 o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86, z późn. zm.) określa wartość rynkową następująco:

?Wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego.?
Podobne określenie wartości rynkowej są zawarte w ustawie z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie z 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera następującą definicję:

?Wartość rynkową nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia zawarcia umowy sprzedaży.?


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_rynkowa_nieruchomo%C5%9Bci


Zleceniodawcy wyceny nieruchomości

Fachowa wycena nieruchomości może być wykonywana przez rzeczoznawców i specjalistów z zakresu geodezji. Mogą oni pracować w państwowych instytucjach oraz prowadzić własną działalność polegającą na wycenie nieruchomości. Natomiast zleceniodawcami wyceny nieruchomości są osoby sprzedające posiadane przez siebie nieruchomości oraz osoby zastanawiające się nad dokonaniem zakupu nowego domu czy działki budowlanej. Zdarza się, że zleceniodawcą wyceny nieruchomości staje się ośrodek gminny czy wydział dróg państwowych. Dzięki otrzymanej wycenie wspomniane ośrodki mogą ustalić ceny sprzedaży posiadanych przez siebie gruntów lub zaproponować osobom proszonym o opuszczenie swoich domów odpowiednie odszkodowanie.



© 2019 http://tsd.warszawa.pl/