Dlaczego wartość nieruchomości ma znaczenie?

określona dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danej nieruchomości gruntowej bądź budynkowej. Wielkość tę określa się zarówno dla lokali wyodrębnionych jak i samodzielnych lokali niewyodrębnionych, pozostających własnośc

Dlaczego wartość nieruchomości ma znaczenie? wycena nieruchomości kraków

Warto wiedzieć - Udział w nieruchomości wspólnej

Udział w nieruchomości wspólnej ? wyrażona ułamkiem lub procentem wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej, określona dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danej nieruchomości gruntowej bądź budynkowej. Wielkość tę określa się zarówno dla lokali wyodrębnionych jak i samodzielnych lokali niewyodrębnionych, pozostających własnością dotychczasowego właściciela nieruchomości, co ma miejsce przy sukcesywnym wyodrębnianiu kolejnych lokali z nieruchomości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Udzia%C5%82_w_nieruchomo%C5%9Bci_wsp%C3%B3lnej


Uprawnienia osób przeprowadzających wycenę nieruchomości

Fachowcy do spraw wyceny nieruchomości posiadają wykształcenie geodezyjne. Są oni także dobrymi rzeczoznawcami i potrafią określić przydatność konkretnej nieruchomości do stawiania na niej domów czy wykorzystywania jej w celach ogrodniczych. Dlatego osoby przeprowadzające wycenę nieruchomości posiadają uprawnienia do tego, żeby ją dokładnie obejrzeć i przeprowadzić wszelkie czynności mające na celu określenie jej wartości. Mogą oni także po wcześniejszym umówieniu swojej wizyty wejść do wnętrza domu i sprawdzić jego stan. Pomoże im to w ustaleniu ceny sprzedaży domu. W związku z tym fachowcy zajmujący się wyceną nieruchomości przyjmują zlecenia od osób prywatnych oraz od właścicieli różnych przedsiębiorstw i pracowników urzędów państwowych.


Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa



© 2019 http://tsd.warszawa.pl/